Yerel SEO (Local SEO)

Yerel SEO, ya da İngilizce tabirle Local SEO, bulundukları bölgede ürün ve hizmet sunan işletmeler için önemini her geçen gün artırıyor. İşletmeniz, bulunduğunuz lokasyona doğrudan hizmet veriyorsa, gerek bilgisayar gerekse mobil cihazlarda yapılan arama sonuçlarında görünüyor olması, ürün ve hizmetlerinizin potansiyel müşterilerinize ulaştırılmasında büyük önem taşır.

Yerel SEO (Local SEO)
Yerel SEO Nedir?

Gelişen teknoloji ile birlikte, internete girdiğiniz lokasyonda (konumuzunda) yaptığınız ürün ya da hizmet arama sonuçları, size en yakında bulunan iş ve işletmelere yönlendirmekte ve işlerinizi daha da kolaylaştırmakta. Ancak işletmeniz yapılan bu arama sonuçlarında görünmüyor ya da listelenmiyorsa, mutlaka Yerel SEO konusunda desteğe ihtiyacınız var demektir.

İşletmeniz ya da firmanızla aynı coğrafi bölgeyi paylaşan, aynı konumda olan bir internet kullanıcısının yaptığı anlık arama sonuçlarında, işletmenizin, ürün ve hizmetlerinizin ilk sonuçlar arasında bulunması için yapılan çalışmalar bütününe Yerel SEO adı verilir. Bu konuda, konum ve müşteri ile işletmeniz arasındaki mesafe bir adım öne çıkıyor. Çünkü müşterinize ne kadar yakın olursanız tercih edilme ihtimaliniz de o kadar artıyor.

Yerel SEO (Local SEO)
Yerel SEO / Local SEO Nasıl Yapılır?

İşletmelerin bulundukları lokasyondaki müşterilerine ulaşmaları her zaman büyük ve ışıklı tabelalar ve reklam afişleri ile mümkün olmuyor. Mobil cihazlar sayesinde artık insanlar alışveriş ya da hizmet alımlarında kendilerine en yakın işletmeleri, bu işletmeler hakkında kullanıcıların yaptıkları yorumları da gözden geçirerek hareket ediyorlar. Bu anlamda Yerel SEO ya da Local SEO hayati bir öneme sahip.

YEREL SEO ÇALIŞMALARINI 5 BAŞLIKTA TOPLAMAK MÜMKÜN.
Yerel SEO (Local SEO)

Müşterilerinize Sunduğunuz Ürün ve Hizmetler
Arama sonuçlarında müşterilerinize doğrudan ve hangi hizmet ve ürünleri sunduğunuzu kolayca bulabilmelerini sağlayacak çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmalar, web sitenizin Hakkında ve İletişim bölümlerinin tekrar gözden geçirilmesi ve düzenlenmesi çalışmalarıdır.

Yerel SEO (Local SEO)
Konum Stratejinizin Belirlenmesi

İşletmenizin ya da firmanızın tek bir adreste, konumda olması ile aynı bölgede birden çok şubenizin, temsilcinizin, bayiinizin bulunması farklı stratejileri de beraberinde getirir. Tek bir konum için yapılacak Yerel SEO çalışmaları ile aynı konumda birden çok noktaya hitap eden çalışmalar farklı stratejiler gerektiriyor.

Yerel SEO (Local SEO)
Tüm İletişim ve Ulaşım Kanallarınız

İletişim ve ulaşım kaynaklarınız, müşterilerinizin firmanıza, işletmenize ulaşabilmeleri için var olan tüm bilgilerin web sitenizde bulunuyor ve erişilebiliyor olmasıdır. İşletmenizin tam ismi, açık adresiniz ve özellikle telefon bilgileri bu konuda olmazsa olmazlardır.

Yerel SEO (Local SEO)
Adres ve Konum Bilgisinin Açık, Net, Anlaşılır Olması ve Haritalarla Desteklenmesi
Adresinizin ya da birden fazla şube ya da bayii mevcutsa, adreslerinizin açık, net, anlaşılır ve özellikle Google konumlarda etiketlenmesi, web sitenizde erişilebilir haritaların varlığı Yerel SEO çalışmalarının bir parçasıdır.

Yerel SEO (Local SEO)
Mobil Cihazlardan Kolay Erişim

Artık gelişen teknoloji ile internet yaşamımızın bir parçası, web sitenizdeki iletişim bilgilerinize ve özellikle telefon bilgilerinize, mobil cihazlardan yapılacak aramalarda tek tıkla çağrı opsiyonu kazandırılmalıdır. Böylece sizi arayanlar ek bir efor sarf etmeden doğrudan sizinle iletişime geçebilirler.

Yerel SEO (Local SEO)
Google My Business Sayfanız

Google My Businnes, Google tarafından işletmelere özel tanımlama hizmetlerinden biri.  Bulunduğunuz lokasyonda, işletme adresinin doğruluğunun kanıtlandığı bu hizmet sayesinde, verilen hizmet ve ürün kollarıyla ilgili yapılan arama sonuçlarında doğrudan size ulaşılmasını sağlayan sayfaların oluşturulması gerekiyor. Böylece işletmeniz çok daha kolay bulunabilir hale gelecektir.